Els guanyadors dels XII Premis Gaudí, segons la categoria:

MILLOR PEL·LÍCULA

GUANYADORA: ELS DIES QUE VINDRAN. Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz i produïda per Lastor Media i Avalon Productora Cinematográfica, amb la participació de TV3

NOINACIONS: 7 RAONS PER FUGIR. Dirigida per Esteve Soler, Gerard Quinto i David Torras, escrita per Gerard Quinto i produïda per Producciones del Interior A.I.E., No Hay Banda i Compacto, amb la participació de TV3- EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY). Dirigida per Neus Ballús, escrita per Neus Ballús i Pau Subirós i produïda per Ikiru Films, El Kinògraf, Turanga Films, La Terraza Films i Les Films Hatari, amb producció associada de TV3 – LA INNOCÈNCIA. Dirigida per Lucía Alemany, escrita per Lucía Alemany i Laia Soler i produïda per Un Capricho Producciones, Turanga Films i Lagarto Films, amb la participació de TV3.

MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA

GUANYADORA: LA HIJA DE UN LADRÓN. Dirigida per Belén Funes, escrita per Belén Funes i Marçal Cebrián GAC i produïda per Oberon Cinematogràfica i Bteam Pictures, amb la participació de TV3.

NOMINACIONS: EL HOYO. Dirigida per Galder Gaztelu-Urrutia, escrita per Pedro Rivero i David Desola i produïda per Basque Films i Mr. Miyagi Films – LIBERTÉ. Dirigida i escrita per Albert Serra i produïda per Andergraun Films, Idéale Audience i Rosa Filmes, amb la participació de TV3 – OJOS NEGROS. Dirigida i escrita per Marta Lallana, Ivet Castelo amb la col.laboració d’Iván Alarcón i Sandra García, i produïda per Nanouk Films.

MILLOR DIRECCIÓ

GUANYADORA: Belén Funes, per LA HIJA DE UN LADRÓN

NOMINACIONS: Carlos Marques-Marquet, per ELS DIES QUE VINDRAN -Lucía Alemany, per LA INNOCÈNCIA – Neus Ballús, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY)

MILLOR GUIÓ

GUANYADORA: Belén Funes i Marçal Cebrián GAC, per LA HIJA DE UN LADRÓN

NOMINACIONS: Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz, per ELS DIES QUE VINDRAN – Lucía Alemany i Laia Soler, per LA INNOCÈNCIA – David Desola i Pedro Rivero, per EL HOYO

MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA

GUANYADORA: María Rodríguez, per ELS DIES QUE VINDRAN

NOMINATS: Aina Clotet, per LA FILLA D’ALGÚ -Carmen Arrufat, per LA INNOCÈNCIA -Greta Fernández, per LA HIJA DE UN LADRÓN

MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ

GUANYADOR: Karra Elejalde, per MIENTRAS DURE LA GUERRA

NOMINATS: David Verdaguer, per ELS DIES QUE VINDRAN – Eduard Fernández, per LA HIJA DE UN LADRÓN -Sergi López, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY)

MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

GUANYADORA: Laia Marull, per LA INNOCÈNCIA

NOMINACIONS: Aina Clotet, per 7 RAONS PER FUGIR- Julieta Serrano, per DOLOR Y GLORIA- Nora Navas, per DOLOR Y GLORIA

MILLOR ACTOR SECUNDARI

GUANYADOR: Enric Auquer, per QUIÉN A HIERRO MATA

NOMINACIONS: Àlex Brendemühl, per MADRE – Àlex Monner, per LA HIJA DE UN LADRÓN- Eduard Fernández, per MIENTRAS DURE LA GUERRA

MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL

GUANYADORA: EL CUARTO REINO. EL REINO DE LOS PLÁSTICOS. Dirigida i escrita per Adán Aliaga i Àlex Lora i produïda per Jaibo Films, Àlex Lora i Isa Feliu.

NOMINATS: CITY FOR SALE. Dirigida per Laura Álvarez, escrita per Laura Álvarez i Laia Manresa i produïda per Bausan Films -IDRISSA. CRÒNICA D’UNA MORT QUALSEVOL. Dirigida per Xapo Ortega i Xavier Artigas, escrita per Laia Manresa i produïda per Polar Star Films i Metromuster – PERET, JO SOC LA RUMBA. Dirigida i escrita per Paloma Zapata, i produïda per La Fábrica Naranja i Televisió de Catalunya.

MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA

LO QUE ARDE. Dirigida per Oliver Laxe, escrita per Oliver Laxe i Santiago Fillol i produïda per Miramemira, 4A4 Productions, Kowalski Films i Tarantula.

NOMINATS: LA FAVORITA. Dirigida per Yorgos Lanthimos, escrita per Deborah Davis i Tony McNamara i produïda per Element Pictures, Scarlet Films, Film4 Productions i Waypoint Entertainment – LAZZARO FELIÇ. Dirigida i escrita per Alice Rohrwacher i produïda per Tempesta, Rai Cinema, Amka Films Productions, Ad Vitam Production, KNM, Pola Pandora, RSI Radiotelevisione svizzera, Arte France Cinéma i ZDF/ARTE -RETRATO DE UNA MUJER EN LLAMAS. Dirigida i escrita per Céline Sciamma i produïda per Lilies Films, Arte France Cinéma i Hold-Up Films.

MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ

GUANYADORA: LA CATEDRAL DEL MAR. Dirigida per Jordi Frades, escrita per Antonio Onetti, Sergio Barrejón i Rodolf Sirera i produïda per Diagonal Televisió, Catedral del Mar Producciones i TV3.

NOMINATS: CANÇÓ PER A TU. Dirigida per Oriol Ferrer, escrita per Marta Grau i produïda per TV3 i Galápagos Media – L’ENIGMA VERDAGUER. Dirigida per Lluís Maria Güell, escrita per David Plana i produïda per Diagonal Televisió, Televisió Espanyola i TV3 – LA DONA DEL SEGLE. dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, TV3, Televisió Espanyola, Voramar Films i À Punt Mèdia.

MILLOR FOTOGRAFIA

GUANYADORA: Mauro Herce, per LO QUE ARDE

NOMINATS: Àlex García, per ELS DIES QUE VINDRAN – Gris Jordana, per LA VIDA SENSE LA SARA AMAT – Neus Ollé, per LA HIJA DE UN LADRÓN

MILLOR MÚSICA ORIGINAL

GUANYADOR: Pau Vallvé, per LA VIDA SENSE LA SARA AMAT

NOMINACIONS: Maika Makovski, per QUIÉN A HIERRO MATA -Raül Fernández “Refree”, per OJOS NEGROS – Sofía Oriana, per ELISA Y MARCELA

MILLOR MUNTATGE

GUANYADORA: Ana Pfaff, Carlos Marques-Marcet i Oscar de Gispert, per ELS DIES QUE VINDRAN

NOMINATS: Bernat Aragonés AMMAC, per LA HIJA DE UN LADRÓN – Juliana Montañés, per LA INNOCÈNCIA – Teresa Font, per DOLOR Y GLORIA

MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA

GUANYADORA: Sylvia Steinbrecht, per ELISA Y MARCELA

Ana Pons-Formosa, per ELS DIES QUE VINDRAN – Laia Colet, per PARADISE HILLS – Marta Bazaco, per LA HIJA DE UN LADRÓN

MILLOR VESTUARI

GUANYADORA: Rosa Tharrats, per LIBERTÉ

NOMINATS: Desirée Guirao, per LA HIJA DE UN LADRÓN – Mercè Paloma, per ELISA Y MARCELA – Vinyet Escobar, per QUIÉN A HIERRO MATA

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

GUANYADOR: Armande Monteiro i Antoine Mancini, per LIBERTÉ

NOMINATS; Elisa Alonso, per LA HIJA DE UN LADRÓN- Montse Sanfeliu i Paco Rodríguez Frías, per ELISA Y MARCELA – Natalia Montoya, per LA INNOCÈNCIA

MILLORS EFECTES VISUALS

GUANYADOR: Mario Campoy, Irene Río i Iñaki Madariaga, per EL HOYO

NOMINATS: Bernat Aragonés, per NACIDO REY – Esther Ballesteros i Àlex Villagrasa, per PARADISE HILLS – Montse Ribé, Óscar Abades, Eduardo Díaz i Inma Nadela, per DOLOR Y GLORIA

MILLOR CURTMETRATGE

GUANYADORA: SUC DE SÍNDRIA. Dirigit i escrit per Irene Moray, i produït per Distinto Films.

DESPUÉS TAMBIÉN. Dirigit per Carla Simón, escrit per Carla Simón, Valentina Viso i Aina Clotet, i produït per Avalon.

LA HIGUERA. Dirigit per Mikel Mas, escrit per Mikel Mas i Cristian Rubio, i produït per Cornelius Films.

TAHRIB. Dirigit i escrit per Gerard Vidal, i produït per Escac Films

MILLOR SO

GUANYADOR: Sergio Bürmann i Marc Orts, per DOLOR Y GLORIA

NOMINACIONS: Amanda Villavieja i Albert Manera, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY) – Diego Casares, Borja Barrera, Jonathan Darch i Dani Zacarias, per ELS DIES QUE VINDRAN – Sergio Rueda, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez, per LA HIJA DE UN LADRÓN

MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ

GUANYADOR: Oriol Maymó, per QUIÉN A HIERRO MATA

NOMINATS: Aritz Cirbián i Albert Molins, per 7 RAONS PER FUGIR – Marta Ramírez, per LA HIJA DE UN LADRÓN – Sergi Moreno, Tono Folguera i Mayca Sanz, per ELS DIES QUE VINDRAN

PREMI DEL PÚBLIC: 7RAONS PER FUGIR…

L’actriu Anna Moliner presentarà la gala dels XII Premis Gaudí, dirigida per Jordi Prat i Coll i produïda per Dagoll Dagom. La cerimònia, que tindrà lloc el diumenge 19 de gener de 2020, tornarà a l‘Auditori del Fòrum CCIB.

Una gala de factura teatral

L’Acadèmia ha confiat enguany a Dagoll Dagom la producció de la cerimònia de lliurament dels XII Premis Gaudí, que serà retransmesa en directe per TV3 el 19 de gener de 2020 des de l’Auditori del Fòrum CCIB, seu dels premis en anteriors edicions. L’actriu badalonina Anna Moliner, com a presentadora, i el dramaturg Jordi Prat i Coll, com a director, completen la nòmina d’un equip de consolidada tradició teatral i experiències comunes. Abans de ser un dels rostres més coneguts del Super3 i participar a les sèries “Cites“, “Tiempos de guerra”, “Las chicas del cable” o “La catedral del mar“, Moliner pujaria per primer cop dalt dels escenaris de la mà d’un dels grans èxits de la companyia Dagoll Dagom, el musical “Mar i cel“. Amb Jordi Prat i Coll coincidiria en la passada temporada del TNC, al muntatge “Els Jocs Florals de Canprosa“, pel qual Moliner es va endur el Premi Butaca a la Millor actriu de musical. En la carrera del director teatral que enguany estarà al capdavant de la gran nit del cinema català destaquen obres de Caryl Churchill, García Lorca o Jules Laforgue, i el reconeixement del Premi Ciutat de Barcelona en la seva darrera edició. Capítol psicodèlic! Fem una taula de llum amb “Bricoheroes” TV3, líder destacada del dimarts, amb una quota del 19%, en un dia marcat per l’explosió a Tarragona

NOTÍCIES RELACIONADES

Open chat
Contacta amb nosaltres de manera ràpida